Aile Birleşimi Almanca Sınavı Nedir?

Almanca Özel Ders

Aile Birleşimi Almanca Sınavı Nedir?

2 Ekim 2021 Aile birlesimi 0
Aile birleşimi almanca sınavı
Almanca aile birleşimi sınavına hazırlık

Online Almanca eğitimlerin sırasında öğrenci gruplarımın merak ettiği konuların başında aile birleşimi Almanca sınavı geliyor. Aile birleşimi sınavı hakkında merak edilen önemli soruları tek başlık altında toplamaya çalıştım.

Aile Birleşim Sınavı Nedir?

Almanya’da çalışan kişilerin eşleri, Almanya’da oturum izni alabilmek için aile birleşimi vizesi almalıdır. Bu vizeyi almak için gerekli şartlardan bir tanesi de kişin asgari düzeyde Almanca bilmesidir. Kişinin Almanca A1 sertifikasına sahip olması yeterli görülmektedir. Bu yeterlilik için yapılan dil sınavına Aile Birleşimi sınavı denir.

Aile Birleşimi Almanca Sınavı Nerede Yapılıyor?

Aile birleşimi sınavı nerede yapılıyor

Türkiye’de yalnızca 2 kurum bu sınavı yapabilmektedir.

Türkiye’de geçerli Almanca A1 dil sertifikası Goethe-Institüsü tarafından verilen “Start Deutsch 1” sertifikası (www.goethe.de) ve Avusturya Dil Diploması (ÖSD) tarafından verilen “Grundstufe Deutsch 1” (www.osd.at) sertifikalarıdır.

Bu iki kurum dışında aile birleşimi için sınav yapan ya da sertifika verdiğini iddia eden kişi ve kurumlara itibar edilmemelidir.

Online Almanca özel ders

Aldığım Sertifikanın Geçerlilik Süresi Nedir?

Aile birleşim vizesi için sahip olduğunuz A1 sertifikası geçerlilik süresi 12 aydır. Vize başvurusu sırasında sahip olduğunuz A1 sertifikası 12 aydan eski olmamalıdır.

Aile Birleşimi Sınavı için Kurs Zorunlu mu?

Aile birleşim vizesi için belli bir saat Almanca kursuna gitme şartı aranmıyor. Goethe ya da ÖSD Sınav yapmaya yetkili kuruluşlar olmakla birlikte bu kurumlarda kursa devam zorunluluğu bulunmamaktadır. Almanca aile birleşimi sınavına hazırlık süreci online derslerle de tamamlanabilir. Online Almanca dersi ile kendinizi geliştirip Start Deutsch 1 veya Grundstufe Deutsch 1 sertifikası için sınava girebilirsiniz.

Hatta yeterli derece Almanca bildiğinize vizeyi onaylayacak yetkililer ikna olursa sınava girip sertifika almanıza da gerek yoktur.

Aile Birleşimi için A1 Almanca Sertifikasında Muafiyet Var mı?

Aile birleşimi dil kursu

Aile birleşimi için temel seviyede Almanca bilinmesi şart. Bununla birlikte bazı istisnai durumlarda A1-Sertifikası ibraz etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak söz konusu özel durumun da belgelenmesi gerekmektedir. Bu muafiyet şartları aşağıda özetlenmiştir.

 1. Başvuru sahibi, başvuru sırasında vizeyi onaylayacak yetkililer tarafından fark edilecek derecede iyi Almanca biliyorsa. Yani Almanca konuşabildiği belli ise sertifika aranmaz.
 2. Başvuracak kişi tahsil sahibi ise (en az yüksekokul) uyum ve işe yerleştirme (istihdam) açısından olumlu bir görüntü çiziyorsa,
 3. Aile birleşim vize başvurusunun süresi geçici bir süreyi kapsıyorsa
 4. Daha önceden ikamet kanunu mevzuatına göre bir ikamet izni aldıysa,
 5. Almanya’da yaşayan eş aşağıdaki ikamet türlerinden birine sahipse:
  Araştırmacı,
  AB Mavi Kartı,
  ICT-Kartı,
  İkamet Kanunu’nun 21. Maddesi (Bağımsız Çalışanlar),
  İkamet Kanunu’nun 18. maddesi 3. bendi (Nitelikli İşgücü), ya da İkamet Kanunu’nun 25. Maddesi 2. Bendi, 1. Fıkra 1. Alternatife göre korunma hakkına sahipse ve Almanya’da yaşayan eş ülkesini terk etmeden önce evlilik gerçekleşmişse.
 6. Almanya’da yaşayan kişi bir AB ülkesi vatandaşı ise ya da Avrupa Ekonomik Alanı (EWR) devletleri Lihtenştayn, İzlanda veya Norveç vatandaşıysa. Yani Almanya’da serbest dolaşım hakkına sahipse.
 7. Başvuru sahibinin ruhsal, bedensel veya ruhsal bir engelden ötürü temel Almanca dil bilgisini belgeleyecek mazereti varsa (sağlık raporu istenir)
 8. Başvuran kişinin temel düzeyde Almanca öğrenmesi mümkün değilse veya mevcut durumu Almanca öğrenmeyi başlamayı imkansız hale getiriyorsa,
  Aile birleşim vizesi sırasında Almanca A1 sertifikası aranmayabilir. Durum vizeyi onaylayacak yetkilerin ve sunulan belgelerin incelenmesinden sonra netleşir.

Konsolosluğun aşağıdaki resmi internet sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Almanya Konsolosluğu

Çocuklar İçin A1 Sertifikası İsteniyor Mu?

Ailesi ile birlikte yaşayacak küçük çocuklar için Almanya’ya gitmeden önce A1 Almanca yeterlilik sertifikası aranmamaktadır. Ancak çocuğun Almanya’ya uyumu ve kolay adapte olabilmesini de göz önünde bulundurmak gereklidir. Çocuğun Almanya’ya gitmeden önce basit metinleri, yönergeleri okuyabilmesi, talebini anlatacak kadar Almanca öğrenmesi önemlidir. Çevre değişiminden sonra arkadaş bulabilmesi, kendisini ifade edebilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Bununla birlikte eğer 16 ile 18 yaş arası çocukların ebeveynleri veya velayet sahibinden bağımsız olarak Almanya’ya yerleşmek istemeleri durumunda Vize Bölümü gerekli durumlarda Almanca diline vakıf olunduğunu gösteren bir belge talep edebilir (Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne göre en az C1 seviyesinde dil bilgisi gerekmektedir) – Ayrıntılı Bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

A1 seviyesinde Almanca Bilgisi neleri kapsıyor?

Kişi kendisini başkalarına tanıtabilmelidir. Karşı tarafa kendisi hakkında sorular sorabilmelidir. Yavaş ve tane tane konuşulduğunda konuşulanları anlayabilmelidir. Yönlendirme ve bilgi levhalarını okuyabilmelidir. Rakamlar, fiyatlar, yönler, saat, renkler gibi temel ifadeleri okuyup ifade edebilmelidir.

Ne Kadar Sürede A1 Seviyesine Gelebirim?

Online Almanca ders
Online özel Almanca dersi

Bu süreç kişiden kişiye ve Almanca öğrenmek için ne kadar zaman ayırabildiğine göre değişmektedir. Birlikte yapacağımız bir eğitim Online Almanca eğitim Programı ile yaklaşık 2-3 ay içerisinde A1 seviyesini gayet rahat bir şekilde geçebilirsiniz.

Hatta şimdiden zaman kaybetmeden seviyeni test ederek yola Almanya serüvenini birlikte başlatabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir